7 Şubat 2013 Perşembe

Perhiz - Lahana Turşusu


 Yazıya sondan başlayalım; Türk Milli Takım artık kimseye heyecan vermiyor. Bunun birkaç temel sebebi var aslında;

1. Takım başarısız, neredeyse dağılmış durumda. Kadroda heyecan veren oyuncu sayısı 1-2, bu sınırlı yetenekli oyuncu kadrosunun reytingi de doğal olarak düşük. Başarılı dönemlerde takip edilen bir takım oluyor doğal olarak milli takım, örnek olarak 2002 Dünya Kupası yada 2008 Avrupa Şampiyonası süreçleri verilebilir.

2. Oyuna değil renklere aşık bir ilgili-taraftar topluluğu var ülkede. Milli Takım etrafında toplandığımız dönemlere bir bakalım, ne zaman kendimize bir 'kan davalısı' buluyoruz, o zaman Milli Takım'ın reytingi birden artıveriyor. Örnek olarak; İsviçre maçları, Yunanistan maçları verilebilir.

3. Yönetici sorunsalı da büyük Milli Takım'da. Takımın başında halen rüştünü ispat edememiş bir hoca var, Federasyon Başkanımızı söylemiyorum bile ! Sanırım tüm ülke olarak uzlaşabileceğimiz tek nokta Federasyon Başkanımız'ın yönetme kabiliyetinin seviyesidir ! 
 Tüm bunları bir kenara koyup olaya bir de teknik açıdan bakalım. Hollanda'ya kaybettiğimiz maçtan önce 'Birinciliğe oynayacak bir takım yaratmaya çalışıyoruz, play off kaderimiz değil ' diyen Abdullah Avcı, maçtan hemen sonra ' Jenerasyon değişimi sırasında sabrı hakediyoruz' da diyebiliyor. Ben kendisinin ikinci açıklamasına kesinlikle katılıyorum, bu süreçler sancılı olabiliyor ancak doğru yönetildiğinde büyük ve sürekli başarılara ulaşan bir süreç de gelişebiliyor. Ancak dünkü Çek Cumhuriyeti maçındaki oyuncu tercihleri, Avcı'nın kendisini yalanlamasına sebep oluyor.

 Ülke futbolunun an itibariyle Kupa 1'de oynayan tek takımı olan Galatasaray'ın gelecek vaadeden genç stoperi 90 dakika boyunca kenarda oturuyor, 3 büyüklerden, en büyük maddi sıkıntıları çeken tarafında oyunuyla herkesin takdirini toplayan 92 doğumlu genç yetenek ortalarda yok, Fenerbahçe gibi transfer delisi, gençlere şans verme konusunda çok kısır olan bir takımda ciddi süreler almaya başlayan 94 doğumlu oyuncu alt seviyelerde şans bulabiliyor. Çek maçının 2. yarısında oyuna giren oyuncuların yaş ortalaması ise 27-28 civarında.

 Ayrıca bir de herkesin dile getirdiği 'Alamancı pozitif ayrımcılığı' net olarak gözler önünde. Sercan Sararer, Mehmet Ekici gibi isimler Türkiye'de mesela Gaziantepspor'da forma giyen 2 genç oyuncu olsalardı, dün o kadroda yer bulabilirler miydi ben çok merak ediyorum. 7


 
 Avcı ne yazık ki hem medyanın ve spor kamuoyunun gözünde yarışmacı gözükmek istiyor hem de jenerasyon değişikliğinden bahsediyor. Başında 10 senede 12 teknik direktörle çalışmış bir idareci olduğunun farkına varsa, belki o da panikleyip eski tüfeklere tekrar sarılacak. Ne yazık ki ne Avcı jenerasyon değişikliğinin hakkını veriyor, ne de olası jenerasyon değişikliğine sabır gösterecek yöneticiler ülke futbolunu yönetiyorlar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder